Κυριακή, 15 Απριλίου 2018

Ο Π.Ο.Ε. άνοιξε τον δρόμο στον Οικονόμο για την κορυφή-Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον πιλότο Γιώργο Μπαλταδώρο

Δελτίο Τύπου

«Ροπαλιά» του ΠΟΕ στον Ηρακλή Λάρισας

Ο Π.Ο.Ε. άνοιξε τον δρόμο στον Οικονόμο για την κορυφή-Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον πιλότο Γιώργο ΜπαλταδώροΤη νίκη με 1-0 πέτυχε ο ΠΟΕ σε εντός έδρας παιχνίδι με τον Ηρακλή Λάρισας σε αγώνα για την 27η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΛ, "γκρεμίζοντας" τον από την κορυφή της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν κυρίως με αντεπιθέσεις να βρουν διαδρόμους προς την αντίπαλη άμυνα χωρίς όμως επιτυχία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Ψωμολιά από τον Ηρακλή για χτύπημα εκτός φάσης, έδωσε επιπλέον ώθηση στους γηπεδούχους, πιέζοντας τους παίκτες του Ηρακλή για να πετύχουν κάποιο γκολ, κάτι που κατέφεραν στο 83ο λεπτό με τον 17χρονο Ντούμο στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του πιλότου της Πολεμικής Αεροπορίας Γιώργου Μπαλταδώρου.

Τη γλυκιά "μοναξιά" της κορυφής απολαμβάνει ο Οικονόμος

Χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σωτήρη Χάμου στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Οικονόμος Τσαριτσάνης έφυγε από τα Βούναινα με τους τρεις βαθμούς της νίκης στην 27η στροφή της Α΄ΕΠΣΛ!

Εκτός από αυτή τη νίκη ο Οικονόμος βρίσκεται και μόνος στη πρώτη θέση της βαθμολογίας, καθώς ο Ηρακλής ηττήθηκε στην Ελασσόνα από τον ΠΟΕ, με την ομάδα του Κώστα Κατσάρα να έχει συγκεντρώσει μέχρι τώρα, πενήντα εννέα βαθμούς.

Αντίθετα, το σύνολο του Θοδωρή Εμμανουήλ που προσπάθησε σήμερα να πάρει το θετικό αποτέλεσμα με ευκαιρίες των Ξαφάρα και Νταναβάρα, δεν τα κατάφερε και συνεχίζει να βρίσκεται στην 14η θέση του πίνακα της βαθμολογίας έχοντας είκοσι έξι πόντους.

Στο 66ο λεπτό του αγώνα σημειώθηκε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Ο Παπαγεωργίου σύμφωνα με τον κ. Βλιώρα κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Νίκου Ζεϊμπέκη και ο Σωτήρης Χάμος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0 – 1 για τον Οικονόμο, με το σκορ αυτό να μένει μέχρι και το φινάλε του αγώνα.

Α.Ε. Βουναίνων (Θοδωρής Εμμανουήλ): Ζεϊμπέκης, Καρέντζος, Ξαφάρας, Χατζηλιάδης Γ., Μερτζανίδης Ηλ., Κατσιώτης, Ραπτόπουλος (70′ Καζάνι Γκ.), Χριστοδούλου, Μερτζανίδης Φ. (79′ Γιουρούκης), Τσανάς, Νταναβάρας.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Νάνος, Πούτας, Σαπάκος, Κουμπούρας, Χάμος, Δραχαλίβας (46′ Λεβέντης), Καραλούλης, Ζηρδέλης (73′ Ντούφας), Τόλιος (60′ Παπαγεωργίου), Γκαμπέτας.

Πηγή: arenalarissa.gr